Filmoteka Narodowa
Strona główna > Karta autora

Karol Ferster

pseud. CHARLIE

Pseudonim Charlie to nawiązanie do imienia Ferstera, Karol a zarazem do ulubionego idola filmowego Charliego Chaplina.

Urodzony 17 maja 1902 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Studiował w Krakowie. Skończył prawo na Uniwersytecie Jagielońskim i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych był uczniem W.Weissa i J.Wojnarowskiego. Związany z krakowskim ugrupowaniem malarskim „Zwornik”. Po skończeniu studiów (debiut w 1928r.) podjął współpracę z krakowskim gigantem prasowym IKC-em, min. zamieszczał też swoje rysunki w wydawanym przez koncern tygodniku satyrycznym „Wróble na dachu”.

Po wybuchu II wojny znalazł się we Lwowie gdzie współpracował min. „Krokodylem dla Zachodniej Ukrainy”. Po wojnie wrócił do Krakowa był współpracownikiem „Przekroju”, twórcą sławnej przekrojowej postaci Augusta Bęc-Walskiego.

W drugiej  połowie lat 40-tych zamieszkał w Paryżu, gdzie współpracował z „Gazetą Polską”. Po powrocie w 1950 roku przeniósł się do Warszawy, z którą związany był do śmierci 18 sierpnia 1986 roku.

Zajmował się satyrą obyczajową, swoje prace zamieszczał w „Szpilkach”, „Świecie”, ”Przekroju”, był redaktorem łódzkiej „Muchy”. Obok tej działalności zajmował się też grafiką użytkową, był autorem plakatów (filmowych, propagandowych, bhp-owskich), wspólpracował z wieloma wydawnictwami, ilustrował książki min. „Sekrety Polihymii” J.Waldorffa.

 

Nagrodzony:

  • Złota Szpilka z Wawrzynem w 1972 roku