Filmoteka Narodowa
Strona główna > Karta autora

Waldemar Świerzy

Urodził się  9 września 1931 roku w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach, w pracowniach Rafała Pomorskiego i Józefa Mroszczaka (1947-52).

Od 1965 roku był kierownikiem Pracowni Grafiki Projektowej w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. W 1970 roku prowadził wykłady z grafiki w Hawanie, a w latach 1979-80 wykładał na Uniwersytecie w Meksyku, w 1985 – w Hochschule der Kunste w Berlinie Zachodnim, a w 1994 roku objął pracownię plakatu na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1979 roku był przewodniczącym Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie i członkiem AIG - Aliancence Graphique Internationale.

Od lat 50-tych współpracował z WAG-iem. Swoją działalność artystyczną związał z Centralą Wynajmu Filmów, gdzie stworzył liczne plakaty filmowe. Stworzył około 2000 plakatów. Działalność artystyczna Waldemara Świerzego można podzielić na kilka etapów. W twórczości, która powstawała do połowy lat 50-tych elementy graficzne dominują nad malarskimi. Do połowy lat 60-tych wyraźna staje się przewaga elementów malarskich. Do początku lat 70-tych widoczne są wpływy pop - artu. Natomiast w drugiej połowie lat 70-tych, centralnym elementem kompozycji staje się postać ludzka.

Plakaty Świerzego wyróżniała barwna, dynamiczna kompozycja, duży skrót plastyczny oraz lapidarne ujęcie treści. Charakterystycznym wyróżnikiem jest też przetworzona postać i twarz ludzka (np. „Czerwona oberża” z lat 50- tych lub powstały dwie dekady później plakat do filmu „Bez znieczulenia”). Ciekawym przerywnikiem  w jego dorobku jest utrzymany w stylistyce komiksu plakat do filmu „Cała naprzód”. Plakaty autora znajdują sie w kolekcjach na całym świecie, m.in.w: Stedelijk Museum w Amsterdamie, Kunstbibliothek w Berlinie, California University (Berkeley), Deutsche Plakat Museum w Essen, nowojorskim Museum of Modern Art., a także wilanowskim Muzeum Plakatu.


Wybrane wystawy:

  • 1959 Wystawa plakatów w Polskich Ośrodkach Kultury w Berlinie, Sofii, Budapeszcie, Bratysławie i Pradze
  • 1960 Galerie in der Biberstrasse, Wiedeń
  • Salon Wystawowy Związku Artystów Plastyków, Moskwa
  • 1968 Galeria BWA, Poznań
  • 1969 10 Biennale Plakatu, Sao Paulo
  • 1970 Wystawa w Hawanie
  • 1976 Wystawa Sztokholm
  • 1982 Galeria Oxe, Kopenhaga
  • 1986 Galeria B i A Wahl, Warszawa

Plakaty do filmów:

Plakaty do imprez: